FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Udvalgt indlæg
 
15/1 - 2018
Idrætsmodtagelsen på Gladsaxe Rådhus    Skriv svar   Ret indlægget
Mandag aften d.15. januar 2018 blev den årlige Idrætsmodtagelse på Gladsaxe Rådhus afholdt, hvor de atleter der havde kvalificeret sig i løbet af 2017 skulle hædres på behørig vis af Gladsaxe Kommunes Borgmester.
BAC havde følgende atleter med: Andreas Bube, Anton Østdal, Birthe Them Andersen, Jacob Wolfgang, Jes Andersen, Josefine Rytter, Mia Helene Mørck, Michael Pilegaard Hansen, Poul Clemmensen og Rolf Køngerskov.
De havde kvalificeret sig ved følgende:


Andreas Bube (1987)

DM - guld

Senior

800m (inde)

Andreas Bube (1987)

EM - sølv

Senior

800m (inde)

Andreas Bube (1987)

Team Danmark

Senior

800m

Anton Østdal (2001)

FM - guld

D17

10km landevej

Anton Østdal (2001)

NM - bronze

Junior

Cross-hold

Birthe Them Andersen (1955)

FM - guld

K60

800m

Jacob Wolfgang (1981)

FM - guld

M35

100m

Jacob Wolfgang (1981)

FM - guld

M35

400m

Jes Andersen (1951)

FM - guld

M65

800m

Josefine Rytter (1994)

DM - bronze

Senior

800m (inde)

Mia Helene Mørck (1999)

DM - guld

Senior

800m (inde)

Mia Helene Mørck (1999)

FM - guld

P19

800m (inde)

Mia Helene Mørck (1999)

FM - guld

P19

1500m (inde)

Mia Helene Mørck (1999)

NM - guld

Junior

800m

Mia Helene Mørck (1999)

NM - bronze

Junior

4x400m

Mia Helene Mørck (1999)

DM - guld

Senior

400m

Mia Helene Mørck (1999)

DM - guld

Senior

800m

Mia Helene Mørck (1999)

FM - guld

P19

400m

Mia Helene Mørck (1999)

FM - guld

P19

800m

Mia Helene Mørck (1999)

FM - guld

P19

1500m

Michael Pilegaard Hansen (1967)

FM - guld

M50

800m (inde)

Michael Pilegaard Hansen (1967)

FM - guld

M50

1500m (inde)

Michael Pilegaard Hansen (1967)

FM - guld

M50

400m

Michael Pilegaard Hansen (1967)

FM - guld

M50

800m

Michael Pilegaard Hansen (1967)

FM - guld

M50

1500m

Poul Clemmensen (1946)

FM - guld

M70

10km landevej

Rolf Køngerskov (1950)

FM - guld

M65

½ Marathon

Rolf Køngerskov (1950)

FM - guld

M65

2000mFH


Alle ønskes et stort tillykke med de flotte præstationer, som I har udført for klubben og den yderligere hæder fra Borgmesteren.
  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
26-27/115/1Pallas Spelen for 14+
26/126/1Cross nationals Frederecia
2/225/1Kronborg Games 2
3/225/1Hvidovre inde 3
16-17/24/2DM-inde (Senior)
23-24/210/2DMU Inde i Skive 23-24 Feb 2019
1/31/3Uge 10=BACs uge til at tjene på ...
2/325/2Vinterturnering Øst ungdom 2. marts
3/31/3Genbrugsloppen Tømmedag 3. marts
4/32/3Tømmedag på loppen 4. marts
6/34/3Genbrugsloppen, tømmedag 6. marts
7/35/3Genbrugsloppen, tømmedag, 7. marts
8/36/3Genbrugsloppen, tømmedag og opst...
9/37/3SALGSDAG på genbrugsloppen
9/33/3DM Cross / Cross Nationals, Roskilde
23/318/3Vinterturnering Øst ungdom AFSLU...
7/51/5TRACKS T1 Esbjerg 7. maj
13/57/5TRACKS T2 Skive 13. maj
16/510/5TRACKS T3 Bagsværd 16. maj
21/515/5TRACKS T4 Aarhus 21. maj
28/522/5TRACKS T5 Amager 28. maj
13/67/5TRACKS T6 Østerbro, Kbh 13. juni
22/616/6TRACKS T7 Aalborg 22. maj
27/621/6TRACKS T8 Frederiksberg 27. juni
20/714/7TRACKS T9 Østerbro, Kbh 20. juli
3/828/8TRACKS T10 Aarhus 3. august
8/82/8TRACKS T11 Østerbro, Kbh 8. august
13/87/8TRACKS T12 Viborg 13. august
20/814/8TRACKS T13 Amager 20. august
30/824/8TRACKS T14 Odense 30. august
3/928/8TRACKS T15 Holbæk 3. september
Nyheder 
31/12 Dansk Ungdomsrekord v Änglamark Nyt...
18/12 Carsten Rytter og Mia Mørck får pri...
10/12 Anton nr. 54 til EM
28/11 Anton Østdal udtaget til EM Cross p...
14/11 Anton Østdal nr. 10 til Nordiske Mes...
Medlemmerne