FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Udvalgt indlæg
 
4/3 - 2018 Svend Guldbrandsen
Frostcup Finalen    Skriv svar   Ret indlægget

Dagens femte og sidste afdeling af Frostcup blev løbet i optimale betingelser: let frost og næsten ryddede stier omkring DTU. Altså ingen undskyldninger for ikke at komme ;-) Der var masser af BAC- trøjer i feltet samt masser af BAC-tilskuere på ruten … VI TAKKER FOR DEN STORE OP-BAC-NING!!! Den store finale i 5KM M50-99 udeblev, da Bille passede billetboden og Michael så badminton (det betyder samlet sejr til Michael – stort tillykke). Spændingen udeblev også i 5KM M35-49, da Henrik Sørensen igen var stærkt løbende og slog undertegnede klart – det blev dog igen til top 10 placeringer med en 6. og 7. plads i kategorien (samlet 5. og 7. plads). Henrik Hansen løb en flot 11. plads hjem i 10KM M35-49 (samlet 10. plads). Flere BAC1 løbere glimrede ved deres fravær – Svend var ikke helt tilfreds, så der venter sikkert en lille opsang på de sociale medier drenge!!! Blandt damerne udmærkede Lise Thurmann sig med en 4. plads i 5KM K50-99 og Tina Kristensen med en 6. plads i 10KM K35-49. De kom begge på en flot 3. plads i deres respektive rækker og distancer samlet. I det hele taget var der masser af løbere fra klubben som holdt den bagsværdske tricolour højt.

 //Jakob, BAC

  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
26-27/115/1Pallas Spelen for 14+
26/126/1Cross nationals Frederecia
2/225/1Kronborg Games 2
3/225/1Hvidovre inde 3
16-17/24/2DM-inde (Senior)
23-24/210/2DMU Inde i Skive 23-24 Feb 2019
1/31/3Uge 10=BACs uge til at tjene på ...
2/325/2Vinterturnering Øst ungdom 2. marts
3/31/3Genbrugsloppen Tømmedag 3. marts
4/32/3Tømmedag på loppen 4. marts
6/34/3Genbrugsloppen, tømmedag 6. marts
7/35/3Genbrugsloppen, tømmedag, 7. marts
8/36/3Genbrugsloppen, tømmedag og opst...
9/37/3SALGSDAG på genbrugsloppen
9/33/3DM Cross / Cross Nationals, Roskilde
23/318/3Vinterturnering Øst ungdom AFSLU...
7/51/5TRACKS T1 Esbjerg 7. maj
13/57/5TRACKS T2 Skive 13. maj
16/510/5TRACKS T3 Bagsværd 16. maj
21/515/5TRACKS T4 Aarhus 21. maj
28/522/5TRACKS T5 Amager 28. maj
13/67/5TRACKS T6 Østerbro, Kbh 13. juni
22/616/6TRACKS T7 Aalborg 22. maj
27/621/6TRACKS T8 Frederiksberg 27. juni
20/714/7TRACKS T9 Østerbro, Kbh 20. juli
3/828/8TRACKS T10 Aarhus 3. august
8/82/8TRACKS T11 Østerbro, Kbh 8. august
13/87/8TRACKS T12 Viborg 13. august
20/814/8TRACKS T13 Amager 20. august
30/824/8TRACKS T14 Odense 30. august
3/928/8TRACKS T15 Holbæk 3. september
Nyheder 
31/12 Dansk Ungdomsrekord v Änglamark Nyt...
18/12 Carsten Rytter og Mia Mørck får pri...
10/12 Anton nr. 54 til EM
28/11 Anton Østdal udtaget til EM Cross p...
14/11 Anton Østdal nr. 10 til Nordiske Mes...
Medlemmerne