FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Udvalgt indlæg
 
8/10 - 2018 Carsten Rytter
BAC ved Eremitageløbet 2018    Skriv svar   Ret indlægget
Joel ved slottet første gang: Det var næsten 5 km...puha...mangler stadig 8,3 km.
Søndag d. 7. oktober 2018 blev det 50. Eremitageløb afviklet og igen var der en pæn flok BAC'ere, der stillede op og lavede nogle flotte resultater.
Hos mændene vil vi gerne fremhæve Joel Ibler Lillesø, der løb et fantastisk flot løb i hans debut, hvor han blev nr. 13 og i den meget fine tid 43.46. Det gav ham samtidig sejren i M15-19. Philip Grundt Hansen løb også super flot i tiden 49.28 og han blev nr. 2 i M00-14. Også Laurits Pantmann løb et fint løb, han havde som mål, at komme under timen, hvilket blev klaret med bravour i tiden 58.45.
Henrik Skov Andersen kunne endnu en gang klemme sig under de 50 min. selv om alderen er kommet over de 50 år. Han fik 49.37 og en 3. plads i M50.
Hos kvinderne var hurtigste BAC'er Tina Kristensen, der også havde målet om at komme under timen og her var der ingen spildte kræfter eller sekunder, tiden blev 59.59 og en placring som nr. 9 i F45. 

Mænd/Drenge
Start Nr Navn  Klasse     Tid # Køn # Klasse
786 Joel Ibler Lillesø M15-19 00:43:46    13      1
12177 Philip Grundt Hansen M00-14 00:49:28    67      2
43 Henrik Skov Andersen M50-54 00:49:37    70      3
669 Klaus Plum M50-54 00:52:07    156      12
1018 Henrik Sørensen M45-49 00:54:34    299      44
916 Peter Busk M50-54 00:55:44    393      40
1113 Simon Kjær M40-44 00:58:19    671      98
13309 Laurits Pantmann M15-19 00:58:45    739      25
345 Niels Konradsen M45-49 00:59:19    838     126
13297 Jes Andersen M65-69 01:00:15    977      7
1487 Ole Kähler M60-64 01:01:27    1131      17
1472 Mogens Weel M60-64 01:02:49    1339      25
12660 Jesper Kammersgaard M50-54 01:02:59    1369     166
13232 Troels Jøhnk M00-14 01:04:37    1684      35
12654 Carsten Stendal M55-59 01:07:29    2263     186
2326 Hans Erik Gram M50-54 01:08:24    2428     339
13610 Anders Gerhardt M50-54 01:09:14    2608     370
5226 Sedat Sutcu M60-64 01:10:41    2915     108
7624 Ove Nysom M75-79 01:21:14    4985      13
10648 Poul-Erik Rasmussen M70-74 01:27:44    5817     110
4625 Jesper Almdal-Schrøder M55-59 01:31:47    6177    643
Kvinder/Piger
Start Nr Navn  Klasse     Tid # Køn # Klasse
367 Tina Kristensen F45-49 00:59:59    74      9
12650 Malene Nielsen F50-54 01:16:44    1236     129
8440 Kirsten Kähler F55-59 01:17:51    1405      84
8669 Mette Steenbeck F35-39 01:25:37    2454     279
7406 Annette Sejerø Wetche F55-59 01:26:13    2513     171
13501 Josefin Rønhoff Hyllegaard F35-39 01:26:38    2577     289
618 Anni Johansen F65-69 01:40:33    3773      85
4543 Inger Schrøder F60-64 01:41:18    3805     179

Der skal også lyde en stor tak til Fam. Hyllegaard for det fine arrangement før og efter løbet med det flotte traktement, samt en tak til de andre Heppere, der støttede løberne ude i skoven.

  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
23-24/210/2DMU Inde i Skive 23-24 Feb 2019
1/31/3Uge 10=BACs uge til at tjene på ...
2/325/2Vinterturnering Øst ungdom 2. marts
3/31/3Genbrugsloppen Tømmedag 3. marts
4/32/3Tømmedag på loppen 4. marts
6/34/3Genbrugsloppen, tømmedag 6. marts
7/35/3Genbrugsloppen, tømmedag, 7. marts
8/36/3Genbrugsloppen, tømmedag og opst...
9/37/3SALGSDAG på genbrugsloppen
9/33/3DM Cross / Cross Nationals, Roskilde
9/31/3Kronborg 3
14/312/3Indkaldelse til Generalforsamling...
23/318/3Vinterturnering Øst ungdom AFSLU...
26/322/3Foredrag om kost i forbindelse me...
7/51/5TRACKS T1 Esbjerg 7. maj
13/57/5TRACKS T2 Skive 13. maj
16/510/5TRACKS T3 Bagsværd 16. maj
21/515/5TRACKS T4 Aarhus 21. maj
28/522/5TRACKS T5 Amager 28. maj
13/67/5TRACKS T6 Østerbro, Kbh 13. juni
22/616/6TRACKS T7 Aalborg 22. maj
27/621/6TRACKS T8 Frederiksberg 27. juni
20/714/7TRACKS T9 Østerbro, Kbh 20. juli
3/828/8TRACKS T10 Aarhus 3. august
8/82/8TRACKS T11 Østerbro, Kbh 8. august
13/87/8TRACKS T12 Viborg 13. august
20/814/8TRACKS T13 Amager 20. august
30/824/8TRACKS T14 Odense 30. august
3/928/8TRACKS T15 Holbæk 3. september
Nyheder 
19/2 Andreas Bube Danmarksmester for 6. ga...
10/2 Bube fortsætter med at brilliere på...
27/1 4. runde af Cross Nationals
23/1 Resutater fra Øst danske mesterskabe...
31/12 Dansk Ungdomsrekord v Änglamark Nyt...
Medlemmerne