FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Udvalgt indlæg
 
31/12 - 2018
Dansk Ungdomsrekord v Änglamark Nytårsløb og meget mere    Skriv svar   Ret indlægget
Joel går ud på 2. omgang på vej mod DUR D15.
På årets sidste dag af 2018 havde en pæn flok BAC'ere valgt at stille op til Änglamark Nytårsløb på Østerbro, hvor der var mulighed for at løbe 5 km, 10 km og ½-maraton, og desuden kunne børnene løbe 2 km.
Den præstation, der falder allermest i øjnene er Joel Ibler Lillesø's (2003), der løb 10 km, hvor han kom i mål som nr. 3 i tiden 31.57 (bruttotid), hvor de 2 runder blev afviklet i 15.52 og 16.06. Dette er Klubrekord i D15, men det er faktisk også Dansk Ungdomsrekord i D15, hvor han slår den tidligere med 1m 21s.
Det kan være svært helt at måle sig med sådan en præstation, men der var faktisk flere rigtig flotte præstationer.
Vi kan runde 10 km-distancen af med, at Christian Van Maarschalkerweerd løb på 36.50, hvor målet var at komme under 37.00, hvilket blev klaret med fin margen samt Laurits Pantmann (2003), der havde et mål for i år at komme under 20 min. på 5 km, hvilket han gjorde på anden halvdel af hans 10 km. Laurits løb nemlig på meget flotte 40.16 ved at løbe første omgang på 20.32 og efterfølgende efter god "opvarmning" at slutte af med 19.44 på anden omgang. Dette var selvfølgelig en stor PR.
På 5 km-distancen var første BAC'er i mål Philip Grundt Hansen (2004) og han satte en stor PR med 17.08 (35 sek) og kort efter kunne Josefine Rytter også krydse målstregen, som nr. 3 hos kvinderne, i 17.40 i pæn PR (14 sek), hvilket var sølle 2 sek. fra Senior KR.
De resterende BAC'ere på distancen var Steffen Fjellander på 20.28, Laura Kundal på 28.57, Henrik Hansen på 28.58 og Selma Østergaard Van Maarschalkerweerd på 31.56.
På ½-maraton-distancen var der 3 BAC'ere, hvor Bettina Guldbæk var det kvindelige islæt med den fine tid 1.35.21 og hos mændene løb Jakob Hyllegaard på 1.27.38 og Niels Konradsen løb på 1.42.25.
Hos pigerne på 2 km blev Anna Brandt Schultz nr. 4 i tiden 9.34 og Emma Brandt Schultz blev nr. 5 i tiden 9.40.
Hos drengene blev Emil Kundal nr. 9 i tiden 8.54 og blev Reinholdt Emil Brandt Schultz nr. 41 i tiden 11.31. 

  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
26-27/115/1Pallas Spelen for 14+
26/126/1Cross nationals Frederecia
2/225/1Kronborg Games 2
3/225/1Hvidovre inde 3
16-17/24/2DM-inde (Senior)
23-24/210/2DMU Inde i Skive 23-24 Feb 2019
1/31/3Uge 10=BACs uge til at tjene på ...
2/325/2Vinterturnering Øst ungdom 2. marts
3/31/3Genbrugsloppen Tømmedag 3. marts
4/32/3Tømmedag på loppen 4. marts
6/34/3Genbrugsloppen, tømmedag 6. marts
7/35/3Genbrugsloppen, tømmedag, 7. marts
8/36/3Genbrugsloppen, tømmedag og opst...
9/37/3SALGSDAG på genbrugsloppen
9/33/3DM Cross / Cross Nationals, Roskilde
23/318/3Vinterturnering Øst ungdom AFSLU...
7/51/5TRACKS T1 Esbjerg 7. maj
13/57/5TRACKS T2 Skive 13. maj
16/510/5TRACKS T3 Bagsværd 16. maj
21/515/5TRACKS T4 Aarhus 21. maj
28/522/5TRACKS T5 Amager 28. maj
13/67/5TRACKS T6 Østerbro, Kbh 13. juni
22/616/6TRACKS T7 Aalborg 22. maj
27/621/6TRACKS T8 Frederiksberg 27. juni
20/714/7TRACKS T9 Østerbro, Kbh 20. juli
3/828/8TRACKS T10 Aarhus 3. august
8/82/8TRACKS T11 Østerbro, Kbh 8. august
13/87/8TRACKS T12 Viborg 13. august
20/814/8TRACKS T13 Amager 20. august
30/824/8TRACKS T14 Odense 30. august
3/928/8TRACKS T15 Holbæk 3. september
Nyheder 
31/12 Dansk Ungdomsrekord v Änglamark Nyt...
18/12 Carsten Rytter og Mia Mørck får pri...
10/12 Anton nr. 54 til EM
28/11 Anton Østdal udtaget til EM Cross p...
14/11 Anton Østdal nr. 10 til Nordiske Mes...
Medlemmerne