FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Udvalgt indlæg
 
19/11 - 2019 Carsten Rytter
Deltagere til Idrætsmodtagelsen for præstationer i 2019.    Skriv svar   Ret indlægget
BAC skal senest 2. december indberette de atleter, der har præsteret så flot i 2019, at de kvalificerer sig til Idrætsmodtagelsen på Gladsaxe Rådhus.
Vi har fundet nedenstående præstationer, såfremt at der mangler nogle, så kontakt venligst Carsten Rytter på rytter@newmail.dk .
De præstationer der kvalificerer er:

Ungdom:
Forbundsmesterskab                                     - guld
Nordisk Mesterskab                                       - guld, sølv og bronze
Deltagelse ved Europamesterskaberne
Deltagelse ved Ungdoms OL 

Veteraner: 
Forbundsmesterskab                                     - guld
Nordisk Mesterskab                                       - guld
Europamesterskab                                         - guld
Verdensmesterskab                                       - guld

Seniorer:
Dansk Mesterskab
                                         - guld, sølv og bronze
Nordisk Mesterskab                                       - guld, sølv og bronze
Deltagelse ved Europamesterskab, Verdensmesterskab og Olympiske Lege
Landspokalturnering                                      - guld og sølv
Europa Cup                                                      - guld og sølv
World Cup                                                        - guld og sølv
Opnåelse af dansk rekord, nordisk rekord, europæisk rekord, verdensrekord eller olympisk rekord
Oprykning til en af de 2 øverste rækker for foreningens 1. hold
Team Danmark-udøvere

Navn Præstation  Aldersgr. Disciplin
Andreas Bube (1987) Team Danmark   800 m løb
Andreas Bube (1987) NM - bronze Senior Hold indendørs
Andreas Bube (1987) DM - guld Senior 800 m løb (inde)
Andreas Bube (1987) EM – nr. 5 Senior 800 m løb (inde)
Andreas Bube (1987) DM - guld Senior  800 m løb
Anton Østdal (2001) FM - guld Junior Cross
Anton Østdal (2001) FM - guld Junior Cross hold
Anton Østdal (2001) FM - guld Junior Vinterturnering hold
Anton Østdal (2001) VM – nr. 34 Junior Cross
Anton Østdal (2001) FM - guld Junior 10 km landevej
Anton Østdal (2001) DM - sølv Senior 10 km landevej hold
Anton Østdal (2001) NM - sølv Junior Cross hold
Christoffer Frost (1997) DM - sølv Senior 800 m løb
Henrik Berg (1963) FM - guld M55 200 m løb
Jacob Weel Rosbo (2000) FM - guld Junior Cross hold
Jacob Weel Rosbo (2000) FM - guld Junior Vinterturnering hold
Joachim Weel Rosbo (1997) FM - guld U23 10 km landevej
Joachim Weel Rosbo (1997) DM - sølv Senior 10 km landevej hold
Joachim Weel Rosbo (1997) FM - guld U23 Halvmaraton
Joel Ibler Lillesø (2003) FM - guld U17 Cross
Joel Ibler Lillesø (2003) FM - guld Junior Vinterturnering hold
Joel Ibler Lillesø (2003) VM – nr. 42 Junior Cross
Joel Ibler Lillesø (2003) FM - guld U17 10 km landevej
Joel Ibler Lillesø (2003) DM - sølv Senior 10 km landevej hold
Joel Ibler Lillesø (2003) Ungdoms OL U17 3000 m løb
Joel Ibler Lillesø (2003) FM - guld U17 1500 m løb
Joel Ibler Lillesø (2003) FM - guld U17 5000 m løb
Joel Ibler Lillesø (2003) NM - sølv Junior Cross
Joel Ibler Lillesø (2003) NM - sølv Junior Cross hold
Josefine Rytter (1994) DM - bronze Senior 1500 m løb
Klaus Plum (1965) FM - guld M50 10 km landevej hold
Laurits Pantmann (2003) FM - guld Junior Vinterturnering hold
Martin Bo Andersen (1967) FM - guld M50 10 km landevej hold
Mia Helene Mørck (1999) Team Danmark   800 m løb
Mie Kjær (1976) FM - guld K40 Længdespring
Mie Kjær (1976) FM - guld K40 Højdespring
Mie Kjær (1976) FM - guld K40 Kuglestød
Peter Busk (1968) FM - guld M50 10 km landevej hold
Philip Grundt Hansen (2004) FM - guld Junior Cross hold
Philip Grundt Hansen (2004) FM - guld Junior Vinterturnering hold
Steen Fleig Mortensen (1963) FM - guld M55 Hammerkast
Steen Fleig Mortensen (1963) FM - guld M55 Vægtkast
Steen Fleig Mortensen (1963) FM - guld M55 Kaste 5 kamp
Stinus Dolmer Nielsen (2003) FM - guld Junior Vinterturnering hold
Torben Søderberg (1945) FM - guld M70 Spydkast

  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
8/121/12Hvidovre indoor
17/1214/12Afslutning med gløg og æbleskiver
Nyheder 
7/12 EM Cross i Portugal m. Anton og Joel
25/11 Dobbeltsejr og 2 landsholdspladser ti...
17/11 Joel Ibler Lillesø valgt til Årets ...
13/11 Trippel Sølv ved NM Cross
30/10 De 2 suveræne BAC'ere udtaget til la...
Medlemmerne