FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Udvalgt indlæg
 
9/12 - 2019 Paul Stig Andersen
Frostcup 2019 - 2020 - 2. afdeling    Skriv svar   Ret indlægget
Hermed indlæg fra Lars Wetche:

Søndag morgen den 8 december tager 19 håbefulde Bagsværd løbere ud til Herlev kl 10:00 til samlet start på 5 og 10 km.
Der var ikke så meget frost men til gengæld var vi så heldige at det regnede konstant og der blev serveret vandkringle efter løbet til dem der havde lyst.
Ruten er en 2,5 km pr omgang det vil sige 2 omgange på 5 km og på 10 km det må i selv regne ud. Det er ikke i Herlev man sætter personlige rekorder da ruten er ca 250 m for lang på 10 km alt efter hvilket gps ur man har og hvor meget man har drukket dagen i forvejen.
Den hurtigste BAC-løber på 5 km var Henrik Hansen med tiden 18:16 som gav en 3.plads i 35-49 års klassen og på 10 km blev det Jan Søgaard Hansen 39.26 som gav ham en placering som nr 11 i 35-49 års klassen. Julie Rosbo løb 22:17 og har fået sin anden ungdom og blev nr 2 i 50-99 års klassen og jeg syntes ikke jeg vil nævne at hun slog Mogens med 9 sekunder.
Det største drama har helt klart været i 50-99 års klassen mellem undertegnede og Paul Andersen for første gang kom jeg først på en 10 km i over et år og løb en meget hurtig tid vejrliget taget i betragtning 42:40 som nr 8 vi startede samtidig og jeg kom i mål ca 10 sekunder før Paul men han fik noteret en tid på 42:25 og blev nr 7. Den eneste grund til det må være at Paul har optjent bonus sekunder ganske enkelt fordi han har været med i flere gange i Frostcup over de sidste 5 år og på den måde får man et fradrag på tiden.

Alle tiderne på deltagere fra BACerne står nedenunder. 

5 km tider.
Henrik Hansen                       18:16     Nr.  3  M35-49
Michael Pilegaard Hansen  18:29     Nr.  2  M50-99
Henrik Sørensen                    20:00     Nr.  8  M35-49
Jakob Bruun                            20:19     Nr.14  M35-49
Lars Gonnsen                          21:06     Nr.  8  M50-99
Julie Rosbo                               22:17     Nr.  2  K50-99
Mogens Weel                           22:26     Nr.13 M50-99
Emil Kundal                             23:47     Nr.15 M  0-34
Astrid Koch Hollingberg      24:13     Nr.  8  K   0-34
Benedicte Kastrup                 24:32     Nr.  3  K 50-99
Poul-Erik Rasmussen           32:35     Nr. 46 M50-99
Annette Sejerø Wetche        32:55     Nr. 26 K50-99

10 km tider.
Jan Søgård Hansen                 39:26     Nr. 11 M35-49
Kim Hansen                              40:47     Nr. 15 M35-49
Poul Andersen                         42:25     Nr.  7   M50-99
Lars Wetche                             42:40      Nr. 8   M50-99
Bettina Guldbæk                     43:59      Nr. 5   K35-49
Tina Kristensen                       47:13      Nr.10  K50-99
Carsten Stendal                       50:22      Nr. 33 M50-99

  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
29/2-1/316/2DMU inde i skive, fælles tur
4/3Bestyrelsesmøde onsdag d. 4. mar...
7/329/2Kronborg 3
8/329/2DM Cross / 4. runde af Cross Nati...
15/38/3Vinterturnering ungdom
28/314/3Masters DM 10 km landevej ved Str...
31/327/3Indkaldelse og tilmelding til gen...
Nyheder 
27/2 Klub tøj bestilling
24/2 Danmarksmester og 2 gange Sølv ved D...
9/2 BAC ved Nordenkampen 2020
4/2 3 BAC'ere udtaget til landsholdet til...
2/2 Joel slår Dansk U18-rekord på 10 km...
Medlemmerne