BAC

  VM 1997

Her er en tidsplan for atletik-VM i Athen, 1997. Klokkeslættene angiver dansk tid.
Oversigten vil blive opdateret med danske resultater m.m. tre gange i løbet af VM. Find yderligere information på VM-nyhedssiden.

1. dag, lørdag den. 2. august

07:00 hammerkast M kvalifikationsrunde gruppe A
07:10 400m K 1. runde
07:20 trespring K kvalifikationsrunde 2 grupper flag
          Dorthe Jensen 13,17m, x , 13,69m; nr. 24 af 37.
07:50 kuglestød M kvalifikationsrunde 2 grupper
08:00 1500m K 1. runde
08:25 hammerkast M kvalifikationsrunde gruppe B flag
          Jan Bielecki 73,82m; nr. 20 af 41.
08:30 100m K 1. runde
09:15 100m M 1. runde

17:00 400m hæk M 1. runde
17:40 100m K 2. runde
18:05 20km kapgang M flag
          Klaus Jørgensen udgik.
18:10 kuglestød M finale
18:20 100m M 2. runde
18:40 400m K 2. runde

2. dag, søndag den. 3. august

07:00 100m hæk K syvkamp
07:10 spydkast M kvalifikationsrunde gruppe A
07:20 længdespring M kvalifikationsrunde 2 grupper
07:40 3000m forhindring M 1. runde
08:00 højdespring K syvkamp
08:25 400m M 1. runde
08:40 spydkast M kvalifikationsrunde gruppe B

16:30 hammerkast M finale
17:00 400m M 2. runde
17:25 100m K semifinaler
17:30 kuglestød K syvkamp
17:45 100m M semifinaler
18:05 400m K semifinaler
18:20 1500m M 1. runde flag
          Robert K. Andersen 3.36,77; nr. 6 i sit heat og gik videre på tid.
19:45 1500m K semifinaler
20:15 200m K syvkamp
20:35 100m K finale
20:50 100m M finale
21:10 400m hæk M semifinaler
21:30 10000m M 1. runde

3. dag, mandag den. 4. august

07:00 10km kapgang K 1. runde
07:10 længdespring K syvkamp
09:00 800m M 1. runde flag
          Wilson Kipketer 1.46,34; nr. 1 i sit heat.

16:40 spydkast K syvkamp gruppe A
17:00 højdespring M kvalifikationsrunde 2 grupper
18:00 3000m forhindring M semifinaler
18:10 spydkast K syvkamp gruppe B
18:30 trespring K finale
18:35 400m M semifinaler
19:05 400m K finale
19:35 1500m M semifinaler flag
          Robert K. Andersen 3.38,92; nr. 4 i sit heat og gik videre.
20:10 400m hæk M finale
20:30 800m K syvkamp

4. dag, tirsdag den. 5. august

07:00 100m M tikamp
07:10 diskoskast K kvalifikationsrunde gruppe A
07:30 400m hæk K 1. runde flag
          Rikke Rønholt 57,26; nr. 7 i sit heat og gik ikke videre.
08:00 længdespring M tikamp
08:15 110m hæk M 1. runde
08:40 diskoskast K kvalifikationsrunde gruppe B
09:30 kuglestød M tikamp

16:45 højdespring M tikamp
17:00 800m M 2. runde flag
          Wilson Kipketer 1.45,54; nr. 1 i sit heat.
17:30 kuglestød K kvalifikationsrunde 2 grupper
17:40 spydkast M finale
17:40 110m hæk M 2. runde
18:00 længdespring M finale
18:40 1500m K finale
18:55 10000m K finale
19:40 400m M tikamp
20:05 400m M finale

5. dag, onsdag den. 6. august

07:00 110m hæk M tikamp
07:15 trespring M kvalifikationsrunde 2 grupper
07:25 5000m K 1. runde
08:00 diskoskast M tikamp gruppe A
08:25 800m K 1. runde
09:15 200m M 1. runde
09:50 diskoskast M tikamp gruppe B
10:10 200m K 1. runde
11:00 stangspring M tikamp

16:50 spydkast M tikamp gruppe A
17:00 110m hæk M semifinaler
17:10 højdespring M finale
17:20 200m K 2. runde
17:45 200m M 2. runde
18:10 800m M semifinaler flag
          Wilson Kipketer 1.46,14; nr. 1 i sit heat.
18:30 3000m forhindring M finale
18:40 spydkast M tikamp gruppe B
18:50 400m hæk K semifinaler
19:15 1500m M finale flag
          Robert K. Andersen 3.37,66; nr. 8.
19:35 10000m M finale
20:15 1500m M tikamp

6. dag, torsdag den. 7. august

06:00 50km kapgang M
07:10 5000m M 1. runde
07:20 længdespring K kvalifikationsrunde 2 grupper flag
          Renata P. Nielsen 6,43m, 6,34m, 6,49m; nr. 19.
07:30 spydkast K kvalifikationsrunde gruppe A
09:00 spydkast K kvalifikationsrunde gruppe B

17:00 10km kapgang K finale
17:10 diskoskast K finale
17:30 kuglestød K finale
18:00 200m K semifinaler
18:25 200m M semifinaler
18:50 800m K semifinaler
19:15 5000m K semifinaler
20:15 110m hæk M finale

7. dag, fredag den. 8. august

16:30 stangspring M kvalifikationsrunde 2 grupper flag
          Martin Voss x, x, x på 5,30.
16:45 diskoskast M kvalifikationsrunde gruppe A
17:00 højdespring K kvalifikationsrunde 2 grupper flag
          Pia Zinck 1,80, 1,85, 1,90, 1,92, x, x, 1,94; gik videre til finalen.
17:20 trespring M finale
17:30 800m kørestol K finale
17:45 1500m kørestol M finale
18:05 200m K finale
18:20 200m M finale
18:30 diskoskast M kvalifikationsrunde gruppe B
18:40 800m M finale flag
          Wilson Kipketer 1.43,38; nr. 1. GULD !
19:00 400m hæk K finale
19:20 4 x 100m K semifinaler
19:45 5000m M semifinaler

8. dag, lørdag den. 9. august

07:05 Marathon K

17:10 800m K finale
17:25 længdespring K finale
17:30 4 x 100m M 1. runde
17:55 100m hæk K 1. runde
18:10 spydkast K finale
18:15 4 x 400m M semifinaler
18:45 4 x 400m K semifinaler
19:15 5000m K finale
19:40 4 x 100m M semifinaler
20:05 4 x 100m K finale

9. dag, søndag den. 10. august

07:05 Marathon M flag
          Klaus Hansen 2.28.29; nr. 46 af 111.

16:30 stangspring M finale
17:00 højdespring K finale flag
          Pia Zinck 1,85, x, x, 1,90, x, x, x på 1,93; nr. 12 af 13.
17:30 diskoskast M finale
18:00 100m hæk K semifinaler
18:25 5000m M finale
18:55 4 x 100m M finale
19:15 4 x 400m K finale
19:35 100m hæk K finale
19:55 4 x 400m M finale
Sidst opdateret 10/8, 1997.