FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Følg indlæg
 
6/1 - 2019 Benedicte Kastrup
Frost Cup afdeling 3    Skriv svar   Ret indlægget
Lis og Hanne
Det var en smuk og kold morgen da slaget skulle stå for tredje afdeling af Frost Cup, som for første gang levede op til sit navn ved at åbne med rim på græs og stier. 

Der var en del enkeltstartsløbere på dagen hvorfor dagens individuelle resultater ikke nødvendigvis siger noget om placeringspointene. Måske havde de tilmeldt sig fordi Kaisersport lokkede med pølser og øl - grundstenene i enhver (mandlig) løbers madpyramide. 

Michael Pilegaard tjente dagens største sejr (håneretten) ved at slå Lars Juel med ét sekund, og dermed tilbageerobre førstepladsen i M50+ på den korte distance i 18:44. Bagsværds hurtigste løber på de (næsten) 5 km og dagens hurtigste i M35-49 var Christian van der Maarschalkerweerd med 17:29.

Benedicte Kastrup vandt for tredje gang K50+ på den korte distance i 22:25. 

Øvrige resultater fra den korte distance:
Astrid Koch Hollingbery løb i flotte 22:49 - 11.plads i 0-34 (der er endnu tilgode at se løbere på 0 år)..I samme gruppe løb Mille Zentner Svensson på 33:43.

I K35-49 løb Charlotte Gretner på 31:30 I K50+ løb Anette Wetche på 31:13, Lis Knudsen og Hanne Ibi fulgtes ad i 35:55, og endelig løb Eva Sidor på 36:54.

På den lange distance på (næsten) 10 km (9,83) i M35-49 løb Finn Adser på fine 36:41 - i aldersgruppen en samlet nr. 6  på 10 km. Jan Søgaard løb på 39:34. Michael Elgaard Nielsen løb på 46:50. Kim Hansen var dagens galante mand som fulgtes med Bettina Guldbæk i 41:23. Bettina blev nr. 2 i K35-49. Sine Borup løb med suveræn negativ split og kom i mål på 54:11 - en flot fremgang. Helle Steen løb på 57:30.

I afdelingen for mænd i deres bedste alder (50+ kan da altid bruges i en kontaktannonce til at beskrive alder :-)) løb Paul Andersen på 40:46 og en femteplads i aldersgruppen.
7/1 - 2019 Svend Guldbrandsen
Fejl i resultatlisten 3. Afd. af Frostcup    Skriv svar   Ret indlægget
Bettina Guldbæk blev nr. 2 i K 35-49 og ikke som anført nr. 3.
  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
26-27/115/1Pallas Spelen for 14+
26/126/1Cross nationals Frederecia
2/225/1Kronborg Games 2
3/225/1Hvidovre inde 3
16-17/24/2DM-inde (Senior)
23-24/210/2DMU Inde i Skive 23-24 Feb 2019
1/31/3Uge 10=BACs uge til at tjene på ...
2/325/2Vinterturnering Øst ungdom 2. marts
3/31/3Genbrugsloppen Tømmedag 3. marts
4/32/3Tømmedag på loppen 4. marts
6/34/3Genbrugsloppen, tømmedag 6. marts
7/35/3Genbrugsloppen, tømmedag, 7. marts
8/36/3Genbrugsloppen, tømmedag og opst...
9/37/3SALGSDAG på genbrugsloppen
9/33/3DM Cross / Cross Nationals, Roskilde
23/318/3Vinterturnering Øst ungdom AFSLU...
7/51/5TRACKS T1 Esbjerg 7. maj
13/57/5TRACKS T2 Skive 13. maj
16/510/5TRACKS T3 Bagsværd 16. maj
21/515/5TRACKS T4 Aarhus 21. maj
28/522/5TRACKS T5 Amager 28. maj
13/67/5TRACKS T6 Østerbro, Kbh 13. juni
22/616/6TRACKS T7 Aalborg 22. maj
27/621/6TRACKS T8 Frederiksberg 27. juni
20/714/7TRACKS T9 Østerbro, Kbh 20. juli
3/828/8TRACKS T10 Aarhus 3. august
8/82/8TRACKS T11 Østerbro, Kbh 8. august
13/87/8TRACKS T12 Viborg 13. august
20/814/8TRACKS T13 Amager 20. august
30/824/8TRACKS T14 Odense 30. august
3/928/8TRACKS T15 Holbæk 3. september
Nyheder 
31/12 Dansk Ungdomsrekord v Änglamark Nyt...
18/12 Carsten Rytter og Mia Mørck får pri...
10/12 Anton nr. 54 til EM
28/11 Anton Østdal udtaget til EM Cross p...
14/11 Anton Østdal nr. 10 til Nordiske Mes...
Medlemmerne