FORSIDE          MOBIL        ENGLISH        INDHOLD        SØG        HJÆLP   
      
 
 
Udvalgt indlæg
 
26/7 - 2023 Paul Stig Andersen
Etape Bornholm - dag 2 - Dueodde    Skriv svar   Ret indlægget

Efter en let opvarmning i Hasle mandag var det nu tid til at tage hul på den mere alvorlige del af festen. Dag 2 var 5,8 km strandløb på Dueodde. Starten gik nede på stranden, og afsted det gik mellem bølgeslag og sandslotte cirka 1,6 km. Det var vigtigt ikke at være bange for at få våde tær, for det hurtige spor gik helt ude i havstokken og dem der ikke var nået til den erkendelse, røg uhjælpeligt bagud. Så drejede ruten ind i landet og for et kort øjeblik blev sandet løst og man fik dermed en kort forsmag på hvad der ventede. Efter at stranden var krydset, gik det for fulde gardiner den modsatte vej inde på campingområdet. Ved tre km var det retur til sandstranden som vi fulgte indtil ca. 4,6 km. De sidste 1,2 km blev løbet op og ned i klitterne i sand så løst at det i fordums tid blev brugt i timeglas! Glem alt om at forcere eller overhale – det var ren overlevelse ind imod mål.

Endnu engang tog Tina Kristensen førstepladsen i D50 – denne gang med et minut til nummer 2. Tina fører nu med cirka 2½ minut til nummer to og det skal gå meget galt hvis førstepladsen ikke holder til mål i Rønne på fredag. Tinas datter Sara vandt sin anden etape i suveræn stil og havde kun 6 herreløbere foran sig i mål. Sara har 4½ minuts forspring til nærmeste konkurrent og er om muligt endnu mere sikker på den samlede sejr end Tina.

Hurtigst af alle BACere i sandet var vores yngste deltager Carl Mossing, som med tiden 27:43 slog denne artikels forfatter med 5 sekunder. Carl blev nr. 13 i H20-24.

Jakob Hyllegaard er stået af ræset og cruisede igennem i tiden 31:15 hvilket dog stadig placerer ham i den bedste halvdel i H45-49.

Ole Kähler løb på 33:07 og placerede sig som nr. 5 i H65-69. Ole blev nummer 6 mandag, så han er på vej op igennem feltet.

Kirsten Kähler mødte frisk op efter mandagens hviledag og løb på 43:28 hvilket rakte til en plads præcist midt i K60-64 feltet som er på 36 løbere.

Dicte holdt fast i tredjepladsen med tiden 34:10.  Dicte har cirka 40 sekunders luft ned til nr. 4, så der skal løbes til de kommende dage. De to løbere foran Dicte er væk i en støvsky, så ingen grund til at kigge den vej.

Lise Thurmann blev i dag nummer 5 i tiden 34:38. Det er en plads tilbage i forhold til mandag, men gravergruppen har været på sagen og det ser ok ud. En tysk kvinde har vist klasse i sandet og hatten af for det! Samlet set holder Lise dog fast i 4. pladsen med god margin.

Det er ikke nemt at være rookie i Etape Bornholm! Det har Jan Jansen måtte sande – ja sande er vist det rette ord. For Jan følte vist at han sank ekstra langt ned i det løse sand og for nu at bruge hans egne ord:

” “Klit” skal ses i biografen og ikke erobres på Bornholm. Det var en nærdødsoplevelse i dag. Tænkte kækt jeg skulle nakke en svensker der lå foran mig, men ben og krop døde undervejs, udsolgt, benene parkeret i en bod med tingel-tangel i Dueodde. For fanden det var hårdt RIP ses med friske ben i morgen"

Jan blev i dag nummer 9 i tiden 30:03, men holder fast i 7. pladsen i den stærke H60 gruppe.

 

Morten Laursen løb på 48:47 og ligger samlet nummer 95 i H50-55.

For denne artikels forfatter gælder det, at der skal kigges nedad og ikke opad i tabellen. De tre løbere foran mig er smuttet, men der er kun knapt 50 sekunder til 5. pladsen så den er ikke afgjort endnu.

Vi rapporterede i går om BAC flotte 6. plads i holdkonkurrencen hvilket fik løbsledelsen til at reagere. Det forlød nu, at Sportstiming havde lidt problemer med listerne, og trylletrylletrylle røg BAC ned på en 14. plads, mens blandt andet to hold fra Viking Atletik albuede sig ind foran. Svagt erindrer vi resultatet af lodtrækningen sidste år, hvor Viking Atletik ryddede bordet og satte os andre på færgen med en næse så lang, at den kom i klemme i bovporten. Gravergruppen er på sagen, men møder indtil videre en mur af tavshed. Omertà er til sammenligning stilleleg for tøsedrenge, men Gravergruppen giver ikke op så let. Vi får se om vores lokale agent med kodenavn Bille kan hoste op med yderligere oplysninger, men noget tyder på at han selv er fedtet ind i sagen!

Og når vi nu er ved fedtet, så er den sunde pastasalat om fredagen blevet forsøgt fortrængt af flæskestegssandwich, ligesom der nu kan købes kæmpepølser i målområdet i Almindingen i aften. Også her aner man at der er stærke kræfter på spil! Gravergruppen er på sagen!

Paul

Kirsten på vej i mål
Dicte plukker modstandere på den sidste klit
Lise og Dicte lige efter start
Lise tjekker tiden kort inden mål
Morten Laursen med det sidste
Ole i overlegen stil
Paul med de sidste krampetrækninger
Tina med mælkesyre i stængerne
  
Terminsliste (evt. tilmelding) 
24/9Afslutningsstævne i Greve
30/9Socialt løbearrangement i samarb...
24/11Julefrokost
Nyheder 
7/9 Tre "mand" høj fra BAC til...
6/9 OBS info omkring d. 7. september.
3/9 Dobbelt Danmarksmester
24/5 Mindeord for Rita Christensen
15/5 CPH Marathon 2023
Medlemmerne